Köpek Kulübesi Satın Almanın Önemi

İçinde küçük dostlarımız olan köpeklerin yaşadığı köpek kulübesi genellikle tahtadan bazen de plastikten yapılmaktadır. Kulübe yapılırken kapısı da köpeğin sığabileceği boyutlarda olmalıdır. Bazı köpek severler bu kulübelere tabelalar da yaptırır. Tabeladaki yazı ise köpeklerinin ismi olacaktır. Bu isim yazılı tabelaları zevkine göre süsleyen köpek sahipleri, küçük arkadaşlarının kaldığı yerin güzel ve şık olmasını sağlamış olacaktır. Köpek kulübesi yapmak veya yaptırmak isteyen köpek sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle kulübe tahtadan yapılıyor ise tahta boyanabilir olmalıdır. Ayrıca tahtadan bize yapılmış olsa, köpek kulübelerinin yıkanmaya elverişli malzemelerden yapılması gerekir. Sık sık temizlenen kulübeler köpeğiniz için daha sağlıklı bir ortam olmasına izin verecektir.

Kulübe yaparken veya yaptırırken kulübenin içerisinde inçe kıvrımlar olmamasına dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda küçük boyuttaki deliklerin de kulübede olmamasına dikkat etmek gerekir. Küçük dostlarımızın yaşayacağı kulübenin onlar için ev olacağı unutulmamalı ve kulübenin içime bit, parazit, böcek gibi köpeğinizi rahatsız edecek haşeratların girmesine engel olacak şekilde dizayn yapılmalıdır. Kulübeyi yaparken içerisinde yalayacak köpeğinizin büyüklüğünü göz ardı etmemeniz gerekir. Eğer küçük bir süs köpeği sahibi iseniz yapacağınız veya yaptıracağınız kulübe küçük boyutlarda olabilir. Ancak büyük boylarda olan köpeğiniz için uygun olan köpek kulübesi daha büyük boyutlarda olmalıdır.

Bunun için de kulübenizin büyük çapta olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Yapılan kulübenin mevsim şartlarına uygun dizayn edilmesi gerekir. Yaz aylarında çok fazla ısı emen veya kış aylarında soğuğu direk içeri alan malzemeler köpek kulübesi yapımı esnasında kullanılmamalıdır. Aynı şekilde yağmurlu havalar da düşünülmeli, kulübenin kapısından veya çatısından yağmur suyu geçmemelidir.

Küçük dostunuzun dinlenirken veya uyurken kullanacağı kulübesinin rahat edeceği tarzda dizayn edilmesi gerekir. Bu sebeple köpek kulübesi direk yer ile temas etmemeli, ayrıca bir tabanının mevcut olması gereklidir. Belirli periyodlarla halinde köpek kulübeleri temizlenmeli ve temizleten sonra kullanılan deterjanların ve diğer malzemelerin kokularının yok olması için kulübe havalandırılmalıdır.

Köpek kulübesi yaparken veya yaptırırken kolay temizlenebilen hatta yıkanabilen malzemeler tercih edilmelidir. Cilalı ahşaplar veya pvc kaplama malzemeler kulübe yapımı için uygun olacaktır. Köpeklerin hastalanmamaları için olduğu kadar onlardan bize bulaşacak hastalıkları önlemek için de sık sık kulübeler temizlenmelidir. Kullanılan deterjanları seçerken dikkat edilmesi gereken husus iyi bir dezenfekte aracı olmasıdır. Bu sebeple tercih edilen en yaygın temizleme aracı çamaşır suyu olacaktır. Ancak çamaşır suyu ile temizlenen köpek kulübesi temiz bir su ile güzel bir şekilde durulanmalıdır. Çamaşır suyunun küçük arkadaşınız ile temas etmesi, onun sağlık problemleri yaşamasına neden olacaktır. Bu durumu engellemek için durulama işlemine özen gösterilmeli, temizlik sonrasında kulübe çok iyi bir şekilde havalandırılmalıdır. Bu sayede çamaşır suyunun olumsuz özellikleri yok edilmiş olacaktır.

Sahiplendiğiniz küçük dostunuz için evinizde yeterli barınma ortamı yok ise köpeğinize bahçe ortamında bir ev kurmanız gerekecektir. Bahçeli evlere köpek kulübesi yaparken, bahçenin en çok kullanılan alanı değil de daha sakin hatta kuytu köşesi tercih edilmelidir. Sokağa veya caddeye yakın yerlere yapılan köpek kulübeleri, küçük dostunuzun gelen gürültüden rahatsız olmasına neden olur.  Caddenin gürültüsünden veya insanların sesinden rahatsız olan köpek, gerekli şekilde dinlenemez. Dinlemediği için gün içerisinde enerjisini toplayamaz ve sizinle gerektiği gibi kaliteli ve eğlenceli vakit geçiremez. Ayrıca komşularınızdan gelecek havlama şikayetlerini de en aza indirmek için kulübenin bahçenin sessiz sakin bir yerine yapılması en doğru karar olacaktır. Köpek kulübesi satın almak için iste https://www.petbesinleri.com.tr/ , petlebi vb. petshop sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Petshop sitelerinden alışveriş yaparken dikkat edileceklere ise aşağıdaki içerikten ulaşabilirsiniz.

https://www.newgokturk.com/yasam/bir-pet-shop-sitesinden-alisveris-yaparken-dikkat-edilecek-5-sey-h9078.html

This entry was posted in Alışveriş. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *